رفتن به محتوای اصلی
سانتریفیوژ در بیولوژی

سانتریفیوژ در بیولوژی

سانتریفیوژ در بیولوژی چه استفاده‌ای دارد؟ سانتریفیوژها در علم بیولوژی استفاده های گوناگون و مختلفی دارند که در این پست به برخی از آنها می پردازیم.

سانتریفیوژ افتراقی :

چنانچه به صورت دائمی و در مدت زمان معین، نیروی گریز از مرکز را در یک مخلوط زیاد کنیم، سانتریفیوژ افتراقی یا به عبارتی تفاضلی انجام داده ایم. از این روش اغلب جهت جداسازی اندامک ها یا همان Organelles و غشاهای سلولی استفاده می شود. هر اندامک از نظر اندازه و چالی با دیگری متفاوت می باشد و می توان از طریق سانتریفیوژ آنها را جدا کرد.

اولترا سانتریفیوژها :

با کمک اولترا سانتریفیوژ و استفاده از نیروهای گریز از مرکز شدیدتر، خواص ذرات بیولوژیکی را مورد مطالعه قرار می دهند.

در مقایسه با دیگر سانتریفیوژها، اولتراسانتفیوژها این قابلیت را دارد که اجزای کوچک‌تری نظیر ریبوزوم‌ها، پروتئین‌ها و ویروس‌ها را از دیگری جدا سازد. این عمل به علت سرعت بالای این نوع از دستگاه‌ها می باشد که به سرعتی تا 70000 RPM نیز می تواند برسد. ضمن این مورد، درحالی که میکرو سانتریفیوژها و سوپر سانتریفیوژها، ذرات را به صورت «دسته‌ای» (Batch) جداسازی می‌ کنند، اولترا سانتریفیوژها قابلیت این را دارند تا ذرات را به دو شکل پیوسته و دسته‌ای از یکدیگر جدا کنند.

در کنار قابلیت خالص‌ سازی، اولترا سانتریفیوژ تحلیلی AUC را می‌ توانید به منظور مشخص کردن خواص درشت‌ مولکول‌ها مانند شکل، جرم، ترکیب و کانفورماسیون Conformation مورد استفاده قرار دهید.

نمونه‌ها را با محلول‌هایی با چگالی بالا سانتریفیوژ می‌ کنند. محلول‌های ذکر شده شامل موارد زیر می شوند:

  • سزیم کلرید (Caesium Chloride)
  • یدیکسانول (Iodixanol)
  • ساکاروز

سانتریفیوژهای سرعت بالا :

این نوع از دستگاه‌ها قابلیت کار با حجم‌های بیشتری از نمونه‌ها را دارا می باشند که از ده میلی‌ لیتر تا چندین لیتر را شامل می‌ شوند. همچنین سانتریفیوژهای بزرگتر، قابلیت رسیدن به سرعت‌های زاویه‌ای بیشتری تا حدود 30000RPM را دارند. روتورهای این دستگاه‌ها با مبدل‌های متفاوتی همراه می باشند تا بتوان از لوله‌های آزمایش متفاوت استفاده کرد.

میکرو سانتریفیوژها :

از میکرو سانتریفیوژها در مطالعه حجم‌های کوچکی از مولکول‌های بیولوژیکی و سلول‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. لوله‌های میکروسانتریفیوژها اغلب در حدود 0/5-2 میلی‌ لیتر از مایع را در خود جای می‌ دهند و با سرعت زاویه‌ای ۱۲-13 هزار RPM در چرخش هستند. این نوع از سانتریفیوژها اندازه کوچکی دارند که به آسانی روی یک میز قرار می‌ گیرند. همچنین در بعضی از این دستگاه‌ها، امکان سردکردن Refrigeration نیز وجود دارد.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا
×بستن جستجو
جستجو