رفتن به محتوای اصلی
کالیبراسیون

کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی – کالیبراسیون

کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی – کالیبراسیون

تعریف کالیبراسیون

بسیاری از افراد یک بررسی مقایسه‌ ای میدانی از دو دستگاه سنجشی انجام می‌دهند واسم آنها را «کالیبره شده» می‌گذارند، ولی این کالیبراسیون نیست. کالیبراسیون به سادگی یک بررسی میدانی است. می‌تواند به شما وجود یک مشکل را نشان دهد. این مشکل می‌تواند در تجهیزات آزمایشگاهی باشد که با این عمل آن مشکل را می‌توان برطرف کرد.

اگر دو دستگاه به یک مقدار و در یک جهت از کالیبراسیون به دور باشند، به شما چیزی را نشان نخواهد داد و شما کالیبره نبودن تجهیزات آزمایشگاهی خود را متوجه نخواهید شد. برای انجام درست کالیبره کردن، باید استاندارد کالیبراسیون از تجهیزات آزمایشگاهی، دقیق‌تر باشد. اکثر ما دارای یک مایکروویو یا ابزار دیگری که ساعت و دقیقه را نشان دهند، هستیم.

یک آزمایشگاه تنظیم مقیاس توجه می‌کند که ”دقایق کامل‌” شما چقدر با دقت با تعداد صحیح ثانیه‌ها همخوانی دارد و آنها اینکار را در چندین نقطه بر اساس مقیاس های اندازه‌ گیری انجام می‌دهد.

کالیبره کردن معمولا نیاز به استانداردی دارد که دست کم دقت آن به نسبت دستگاه آزمایشگاهی تحت تست ۱۰ برابر بیشتر باشد. درغیراین صورت، شما در تلرانس‌های هم پوشاننده کالیبراسیون را انجام می‌دهید و تلرانس‌های استاندارد شما یک ابزار «کالیبره» یا «خارج از کالیبره» یا برعکس به شما نشان می‌دهند. نگاهی به نحوه عمل آن می‌اندازیم.

چرا کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی

نگرانی‌ها و سوالات همگی درباره کالیبره کردن تجهیزات آزمایشگاهی طبیعی هستند، به خصوص ازآنجایی که نمی‌توانید از ابزار خود زمانی که کالیبره نیستند استفاده کنید. اما، اجازه بدهید نگرانی‌های طبیعی دیگری را نیز بررسی کنیم. به عنوان مثال، اگر اندازه‌ گیری ابزار شما دقیق نباشد، یا حتی سطح ایمنی آن کم باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر در آزمایشگاه با تلورانس‌های فشرده‌ای سروکار دارید و اندازه‌گیری یکی از موارد مهم در به کارگیری صحیح فرآیندهای گران قیمت یا سیستم‌های ایمنی باشد، تکلیف چیست؟

اگرقصد استفاده از داده‌های خود برای اهداف نگهداری را دارید و دو دستگاه سنجشی استفاده شده برای اندازه‌ گیری تفاوت زیادی باهم داشته باشند، چه نتیجه‌ای خواهید گرفت؟

کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی

کالیبراسیون یعنی فرآیند پیدا کردن روابط بین دو کمیت که مجهول می‌باشند. (زمانی که مقادیر قابل اندازه‌ گیری عدد مشخصی برای مقدار در نظر گرفته شده ندارند یا هدف پیدا کردن یک استاندارد برای آن مقداراست). هنگامی که یکی ازمقادیرمعلوم است و تشخیص و تنظیم آن توسط یک دستگاه صورت گرفته، اندازه‌ گیری دیگر به شبیه‌ ترین شکل ممکن با دستگاه اول، با استفاده از یک دستگاه ثانویه صورت می‌گیرد.

مقادیر قابل اندازه‌ گیری ممکن است در دو دستگاه آزمایشگاه که باهم مشابه هستند فرق داشته باشند. این دستگاه با صحت شناخته شده یا اختصاص داده شده استاندارد نامیده می‌شود. دستگاه ثانویه یک واحد تحت تست. ابزار تست یا هر نام دیگری را دارد که به دستگاه تحت کالیبره داده می‌شود. کالیبره کردن معمولا اشاره به عمل ارزیابی و تنظیم دقت و صحت تجهیزات اندازه‌ گیری دارد. هدف از کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی ابزار حذف یا کاهش خطای قرائت‌های یک دستگاه در طول یک طیف برای تمامی ارقام پیوسته است.

جهت تامين تجهیزات آزمایشگاهی و مواد شیمیایی به سایت کیان پرتو تجهیز مراجعه فرمایید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا
×بستن جستجو
جستجو