رفتن به محتوای اصلی

مشخصات محصول

دستگاه اندازه گیری BOD مدل ساخت آکوالیتیک آلمان ،BD600

دستگاه BD 600، به روز ترین محصول کمپانیAQUALYTIC برای اندازه گیری BOD می باشد. این دستگاه جدید به ویژه برای استفاده در آزمایشگاه ها و تأسیسات تصفیه طراحی شده است و قادر به اندازه گیری BOD به صورت خودکار در فواصل زمانی قابل تنظیم (از 1 تا 28 روز) می باشد. همه داده ها به صورت پیوسته می توانند بر روی یک صفحه گرافیکی بزرگ نمایش داده شوند. همچنین مقادیر اندازه گیری شده از طریق USB و یا SD CARD مستقیما برای پردازش نهایی به نرم افزار Excel منتقل می شوند. زمانی که دستگاه درون انکوباتور و پشت درب شیشه ای قرار دارد، برای کنترل عملکرد دستگاه، از طریق یک کنترل از راه دور به راحتی می توان با آن ارتباط برقرار کرد. منوی دستگاه به دو زبان انگلیسی و آلمانی قابل دسترس می باشد. سایر زبان ها از قبیل اسپانیولی، فرانسوی، ایتالیایی و پرتقالی به زودی بر روی سایت AQUALYTIC به روز خواهند شد.

دقیق، اتوماتیک، اندازه گیری مستقیم نمونه های پساب

اکسیژن خواهی بیوشیمیایی (BOD)، عبارتی است برای مقدار اکسیژنی که برای تجزیه بیولوژیکی ترکیبات آلی موجود در نمونه پساب مورد نیاز است. به عبارت دیگر غلظت ترکیبات آلی فاضلاب، بر اساس میزان اکسیژنی که برای هضم بیولوژیکی ترکیبات آلی مورد نیاز است ارزیابی می گردد. اکسیژن خواهی شیمیایی در واقع نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط میکرو ارگانیزم ها است. تفاوت بین اکسیژن خواهی بیولوژیکی (BOD) و اکسیژن خواهی شیمیایی(COD) در این است که اکسیژن شیمیایی مورد نیاز یا COD میزان کل اکسیژن شیمیایی مورد نیاز مواد قابل تجزیه بیولوژیکی و مواد غیر قابل تجزیه بیولوژیکی را نشان می­ دهد.

سیستم حسگر BD 600، ساخته شده توسط کمپانی AQUALYTIC، یک سیستم 6 نمونه ای است که امکان اندازه گیری دقیق BOD را بر اساس اصول اندازه گیری و فشار سنجی فراهم می آورد.

فشارسنج های رسپیرومتر((Manometric Respirometrs، جذب اکسیژن را به تغییرات فشار ناشی از مصرف اکسیژن در حالی که حجم ثابت است، ارتباط می دهند. در این فشارسنج ها به دلیل سنسور فشار مدرن همراه، دیگر ضرورتی به استفاده از فشارسنج جیوه ای نمی باشد.

مزایا

کاربر پسند
■ دارای صفحه نمایش گرافیکی بزرگ، شفاف و روشن
■ قابلیت ارائه مقادیر اندازه گیری شده به صورت گراف
■ قابلیت انتقال داده ها از طریق USB & SD
■ بدون جیوه، سازگار با محیط زیست
■ دارای صفحه نمایش گرافیکی بزرگ، شفاف و روشن
■ قابلیت کنترل از راه دور
■ قابلیت انتخاب زمان اندازه گیری توسط کاربر از 1 تا 28 روز
■ قابل برنامه ریزی به صورت مجزا برای هر یک از 6 نمونه
■ دارای سیستم همزن القایی (Inductive Stirring System)

گستره اندازه گیری و حجم نمونه ها

سطح BOD یک نمونه به مقدار مواد آلی موجود در آن بستگی دارد که می تواند به صورت قابل توجهی متغیر باشد. دستگاه اندازه گیری BOD سنج مدل BD 600، برای حجم های مختلف نمونه و بازه های اندازه گیری متناظر با آن در جدول زیر کالیبره شده است.

گستره کلی اندازه گیری دستگاه 4000-0 میلی گرم بر لیتر (mg/L) می باشد. برای همه بازه های اندازه گیری، BODمستقیماً به صورت mg/L نمایش داده می شود.

BOD رنج (mg/L) حجم نمونه (mL)
0-40 428
0-80 360
0-200 244
0-400 157
0-800 94
0-2000 56
0-4000 21.7
متد رسپیرومتریک (Respirometric Metod)، اندازه گیری مستقیم اکسیژن مصرف شده توسط میکرو ارگانیسم ها را از طریق هوا یا محیط غنی از اکسیژن در یک ظرف در بسته تحت شرایط دمای ثابت و دور ثابت همزن فراهم می آورد. کربن دی اکسیدی که به صورت متابولیکی توسط باکتری ها تولید می شود به صورت شیمیایی به محلول پتاسیم هیدرواکسید موجود در درب فلاسک اتصال می یابد (پیوند می دهد)، در نتیجه در داخل سیستم یک افت فشار اتفاق می افتد که به صورت مستقیم با مقدار BOD متناسب است و توسط سنسور BOD اندازه گیری می شود. سپس مقدار BOD به صورت mg/L نمایش داده می شود.
مقادیر BOD به صورت اتوماتیک و با فواصل زمانی منظم در حافظه سنسور ذخیره می شوند و می توانند بر روی صفحه نمایش بزرگ در هر زمانی، بدون نیاز به تبدیلات وقت گیر (تبدیل واحد ها) نمایش داده شوند. به این معنی که سری تست هایی که در یک روز تعطیل به پایان رسیده است در طول هفته آینده بدون هیچ مشکلی قابل بررسی و ارزیابی است.
مقادیر اندازه گیری شده می توانند بر روی USB و یا SD CARD ذخیره شوند و یا برای بررسی و ارزیابی داده ها از طریق کابل USB به کامپیوتر منتقل شوند.
دوره اندازه گیری به انتخاب کاربر و با توجه به برنامه زمانی کاربر از1 تا 28 قابل تغییر است. هرچند دوره اندازه گیری کوتاه برای برنامه های علمی مناسب است، استاندارد اندازه گیری BOD معمولا در طول یک دوره 5 روزه در نظر گرفته شده است و تعیین فشارسنجی OECD در طول یک دوره 28 روزه انجام می شود.
کاربردها
■ فاضلاب
■ تعیین فعالیت بیولوژیکی
■ تأسیسات تصفیه فاضلاب
■ آزمایشگاه های تحقیقاتی
■ مراکز تحقیق و علمی

ارزیابی اندازه گیری ها

اگر طول دوره اندازه گیری 24 ساعت تنظیم شود، دستگاه اندازه گیری BOD مدل BD 600، هر یک ساعت مقدار اندازه گیری شده را ثبت می کند. با یک دوره اندازه گیری 48 ساعته، هر 2 ساعت مقدار BOD اندازه گیری شده و ثبت می شود. اگر طول دوره بین 3 تا 28 روز باشد، فاصله ثبت دیتا روزی 1 بار خواهد بود. به این صورت مقادیر اندازه گیری و ثبت شده در هر مرحله از اندازه گیری قابل دسترسی و فراخوانی است. بعلاوه مقادیر ذخیره شده می توانند به هر دو صورت عدد و گراف نمایش داده شوند. گراف زیر یک مثال از بررسی BOD5 را نشان می دهد. مقادیر BOD در طول یک دوره 5 روزه به خوبی مشاهده می شود.

عملکرد شروع اتوماتیک

تغییرات در دمای نمونه پیش از انجام آزمایش موجب تغییرات فشار در سیستم، به هنگام هم دما شدن در انکوباتور می شود (برای مثال اگر اندازه گیری BOD در دمای 20 درجه سانتی گراد انتخاب شده باشد).

این تغییرات به صورت نرمال خطاهایی را در طول دوره اندازه گیری ایجاد می کند، به منظور اینکه از چنین خطاهایی جلوگیری به عمل آید، کمپانی AQUALYTIC دستگاه BOD سنج مدل BD 600 را به یک خصوصیت شروع اتومات مجهز کرده است. دستگاه شروع به اندازه گیری نمی کند مگر تا زمانی که دمای نمونه و دمای کابینه کنترل ترموستات (انکوباتور) یکسان باشد. در این صورت امکان و احتمال نوسانات دما و در نتیجه فشار کاملا از بین می رود.

سیستم همزن القایی

سیستم همزن القایی AQUALYTIC، کنترل شده با ریزپردازنده، غیر سایشی و بدون نیاز به تعمیر است. به عبارت دیگر هیچ بخش متحرکی درون سیستم موجود نیست.

در فواصل زمانی منظم، مگنت های میله ای (Magnetic Stirring Rode) سرعت می گیرند و مجددا حرکت آنها کند می شود به این صورت که به ماکزیمم سرعت خود می رسند و دوباره سرعت آنها اقت می کند. این کار تضمین می کند که مگنت در محور خود واقع شده است. چنانچه مگنت از محور خود و از مرکز بطری خارج شده باشد مجددا و به سرعت به مرکز محور خود باز گردانده می شود.

کارکرد سیستم همزن القایی، بدون نیاز به تعمیر و سرویس (عدم نیاز به تعویض تسمه های رانش یا موتورهای چرخاننده) برای چندین سال تضمین شده است.

مزایا

■ عملیات بدون نیاز به سایش و تعمیر
■ تغییر منظم سرعت همزن
■ در مرکز بودن اتومات میله های همزن
■ هیچ وسیله مکانیکی در سیستم همزن موجود نمی باشد
تست های تعیین شده برای BD 600

کمپانی AQUALYTIC، برای کنترل عملکرد صحیح دستگاه یک مجموعه تست فراهم نموده است. این مجموعه حاوی 8 قرص تست BOD CM1، که باعث مصرف اکسیژن تعریف شده می شود. استفاده از این قرص ها بسیار ساده است. به سادگی قرص درون فلاسک BOD قرار داده می شود، فرایند اندازه گیری آغاز شده و مقدار BOD بعد از گذشت 5 روز استخراج شده و با مقدار تعریف شده مقایسه می گردد. اگر این مقدار در محدوده مجاز باشد، این بدین معنی است که سیستم اندازه گیری BOD به درستی عمل می کند.

موارد تحویل:

واحد کامل BD 600، شامل:
6 سر سنسور و واحد کنترل به همراه باطری ها
■ منبع تغذیه شامل و کابل رابط بین واحد همزن القایی با دستگاه BOD سنج
■ 1 کابل USB
■ 1 کنترل از راه دور
■ 1 سیستم همزن القایی
■ 6 فلاسک نمونه، 6 واشر لاستیکی، 6 میله مگنت
■ 1 بالن سرریز 157 میلی
■ 1 بالن سرریز 428 میلی
■ 1 بطری حاوی 50 میلی لیتر محلول هیدرواکسید پتاسیم
■ 1 بطری حاوی 50 میلی لیتر محلول بازدارنده از نیتراته شدن
■ 1 دستورالعمل

هم دما کردن در طول اندازه گیری

از آنجاییکه دما تأثیر شایانی در فعالیت بیولوژیکی دارد لذا، پیش از انجام تست بیولوژیکی هماهنگ سازی دما بسیار ضروری است. برای مثال اندازه گیری BOD همیشه در انکوباتور تحت دمای 20 درجه سانتی گراد انجام می شود. برای هماهنگ سازی دما، ما کابین کنترل ترموستیکالی (انکوباتور) را پیشنهاد می کنیم با قابلیت انتخاب و برنامه ریزی دما از 2 تا 40 درجه سانتی گراد.

 

 

 

عنوان ویژگی مقدار
اساس اندازه گیری دارای سنسور فشار الکترونیکی، بدون نیاز به فشار سنج جیوه ای
رنج (گستره)
0 – 40, 0 – 80, 0 – 200,
0 – 400, 0 – 800,
0 – 2000, 0 – 4000 mg/l
کاربردها BOD5, BOD7, OECD 301 F …
صفحه نمایش 128 x 240 pixel, 45 x 84 mm, backlit
دوره اندازه گیری به انتخاب کاربر بین 1 تا 28 روز
ذخیره سازی خودکار داده ها تا 672 داده، بسته به دوره اندازه گیری
فاصله ذخیره سازی
– روز اول (هر یک ساعت)
– روز دوم (هر دو ساعت)
– روزهای سوم تا 28 ام (روزی یک بار)
قابلیت شروع خودکار
– بعد از هماهنگ سازی دمای نمونه ها و دمای کابین
– قابلیت خاموش کردن دستگاه
منبع تغذیه
3 alkaline-manganese
batteries ذor via power supply unit using y-cable
togehter with stirring unit
رابط
USB host port (USB stick)
USB device port (computer)
SD card
ساعت Real-time clock
ابعاد، سایز
375 x 181 x 230 mm
including stirring unit
وزن
4100 گرم، به همراه بطری ها و باتری ها
5775 گرم، یک واحد کامل همراه با استیرر
عنوان/ کد ورژن
ست کامل 6 خانه BD 600Order Code: 444460 – 6 سر سنسور و واحد کنترل به همراه باطری ها – منبع تغذیه شامل و کابل رابط بین واحد همزن القایی با دستگاه BOD سنج – 1 کابل USB – 1 کنترل از راه دور – 1 سیستم همزن القایی – 6 فلاسک نمونه، 6 واشر لاستیکی، 6 میله مگنت – 1 بالن سرریز 157
ست کامل 12 خانه BD 606Order Code: 444465 2 واحد کامل BD 606 همراه با: – هر واحد بشامل 6 سر سنسور و واحد کنترل به همراه باطری ها – 2 منبع تغذیه شامل و کابل رابط بین واحد همزن القایی با دستگاه BOD سنج – 2 کابل USB – 1 کنترل از راه دور – 2 سیستم همزن القایی – 12 فلاسک نمونه،
عنوان لوازم جانبی کد لوازم جانبی
Sensor Head 2444430
بطری BOD 418644
ست شش تایی 418645
سیستم همزن القایی 2444456
میله همزن 418633
درپوش پلاستیکی BOD 418636
محلول پتاسیم هیدروکسید 418634
محلول بازدارنده نیتریفیکاسیون 50 میلیلیتر 418642
Overflow Flask, 21.7 ml 418664
Overflow Flask, 56 ml 418655
Overflow Flask, 94 ml 418656
Overflow Flask, 157 ml 418657
Overflow Flask, 244 ml 418658
Overflow Flask, 360 ml 418659
ست 8 تایی قرص کنترل کالیبره BOD 418328
کابل USB، به طول 3 متر 2444482
کابل-Y 2444475
ریموت کنترل 2444481
سایر محصولات

برگشت به بالا
×بستن جستجو
جستجو